close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 4 lutego 2019

  W dniu 1 lutego 2019 r. w Królestwie Norwegii w ramach wspólnej wizyty przebywał Pan Tomasz Dąbrowski, Wiceminister Energii oraz Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

  Celem wizyty było przeprowadzenie konsultacji z norweskim Ministerstwem Ropy i Energii oraz udział w organizowanym przez Norweski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Ambasadę RP w Oslo seminarium „Energy security in Europe: How can Norway and Poland contribute?”.

   

  Wizyta była okazją do omówienia z partnerami norweskimi znaczenia wykorzystania gazu ziemnego w  związku z projektem dokumentu „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” oraz umocnienia wieloletniej współpracy polsko-norweskiej w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu. Podczas konsultacji omówiono także rozwój inwestycji Baltic Pipe oraz perspektywę dalszej współpracy w sektorze ropy i gazu.

   

  W NUPI Minister Dąbrowski odniósł się do założeń polskiego dokumentu strategicznego, natomiast Minister Naimski przedstawił korzyści płynące z nowego połączenia  pomiędzy Norwegią, Dania i Szwecją. Podkreślił, że Bałtyk nie powinien być traktowany jako granica, ale jako łącznik między partnerami. Min. Rikard Gaarder Knutsen przedstawił natomiast najważniejsze założenia norweskiej polityki energetycznej oraz nadzieje na dalszy rozwój współpracy w tym obszarze z Polską i Danią.

   

   W dyskusji panelowej wzięli udział przedstawiciele polskich, duńskich i norweskich operatorów zaangażowanych w realizację projektu Baltic Pipe: GAZ-SYSTEMu, Eneginetu, GASSCO oraz polskiego odbiorcy – PGNiG, największej polskiej spółki energetycznej działającej na norweskim szelfie oraz przyszłego odbiorcy gazu z nowego interkonektora. Skupiono się na komercyjnych aspektach Baltic Pipe, w tym szans biznesowych związanych z tym projektem, który połączy rynek norweski z Europą Środkową.

   

  Transmisja z seminarium  w NUPI w linku: https://www.nupi.no/en/Events/2019/Energy-security-in-Europe-How-can-Norway-and-Poland-contribute

  Seminarium
  seminarium
  Seminarium
  Seminarium

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: