close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 listopada 2018

  Polskę reprezentują żołnierze kompanii zmechanizowanej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz marynarze służący na fregacie rakietowej ORP „Pułaski”.

  Do stacjonujących w Haslemoen w Våler, Hedmark, na spotkanie z żołnierzami przybyli  ambasadorowie Polski, Wielkiej Brytanii i Danii

   

  Panią Ambasador Iwonę Woicką-Żuławską oraz attaché wojskowego Ambasady kmd. Bogdana Anuszkiewicza witał powitał Dowódca polskiego NSE Trident Juncture 18 mjr Adam Anuszkiewicz.  Żołnierze prezentowali sprzęt i opowiadali o swoich ćwiczeniach i doświadczeniach jakie z nich wynoszą.

   

  Dzięki skali „Trident Juncture” polscy żołnierze mogą przeszkolić się w procedurach, których zwykle uczą się na sucho. Dodatkowym utrudnieniem są zimowa pogoda i górski teren, ale to właśnie dzięki trudnym warunkom żołnierze zdobywają cenne doświadczenia.

  Fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski”, która dołączyła do zespołów skupiających duże okręty, operuje na Atlantyku, między wybrzeżem Norwegii a Islandią.

   

   

  W ćwiczeniach „Trident Juncture 2018” bierze udział ponad 50 000 żołnierzy, 10 000 pojazdów, 250 samolotów oraz 65 okrętów. Dowódcy podkreślają, że ćwiczenia mają defensywny charakter, a ich celem jest sprawdzenie możliwości obrony sojuszu w przypadku naruszenia artykułu 5. Główna część manewrów potrwa do 7 listopada.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: