close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 listopada 2018

  Pomimo deszczowej pogody goście świętowali w radosnej i rodzinnej atmosferze.

  W dniu 11 listopada odbyło się wydarzenie zorganizowane przez Ambasadę we współpracy z Folkemuseum z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski, które było połączone z prezentacją polskich tradycji bożonarodzeniowych. W tym roku Biuro Handlowe PAIH w Oslo zapewniło promocję polskich produktów, m.in. Zakładów Ceramicznych Bolesławiec i firmy Candellana. Na Bygdøy przybyło wielu Polaków, ale także Norwegów i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. 

  Goście mieli okazję wysłuchać koncertu polskich pieśni i arii w wykonaniu śpiewaków Krzysztofa A. Łuczyńskiego i Oksany Myronchuk, których występ uświetnił setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ambasada, przy wsparciu polskich harcerek z Oslo, przygotowała akcję rozdawania 100 serc na 100-lecie – były to biało-czerwone pierniki w kształcie serca.

  Na placu przed muzeum stał piękny wysoki na 8-metrów świerk ubrany w ozdoby zakupione w Sopocie (firma Energa).  Złoto -czerwony wystrój choinki przyciągał oczy, zwłaszcza po zapaleniu światełek na drzewie.

  Wszędzie można było zobaczyć niezmordowanych polskich harcerzy z Oslo – pomagali przy warsztatach, przy częstowaniu potrawami wigilijnymi oraz  prowadzili gry i quizy nt. historii Polski i Norwegii. Wspierali ich rodzice, którzy nie tylko częstowali gości- w tym pierogami z restauracji U’Mamy - ale przede wszystkim przygotowali pyszne wigilijne ciasta i sałatki. Harcerze i ich rodzice przygotowali  piękny polski stół wigilijny z zaznaczonym wolnym miejscem oczekującym na członka rodziny, które symbolizuje trudne losy rodzin w czasie powstań, wojen i zsyłek. Tradycyjnie jak co roku zespół Sursum Corda wykonał ujmujący koncert polskich kolęd. 

   

  25
  24
  23
  22
  20
  19
  18
  17
  16
  15
  14
  13
  11
  10
  9
  8
  7
  6
  5
  4
  3
  2
  1
  26
  20181111_103507

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: