""
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • KOMUNIKATY

 • Zaostrzenie zasad przekraczania granic zewnętrznych UE

   

  Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych. Od 7 kwietnia br. wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę będą podlegać szczegółowej odprawie granicznej.

   

  Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie UE obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu jest odpowiedzią na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne. Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania się na mocy prawa UE, czyli m.in. obywatele polscy, podlegały tzw. odprawie minimalnej.

  Od piątku 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie.

  Zaostrzenie przepisów oznacza, że oprócz weryfikacji tożsamości i obywatelstwa osoby przekraczającej granicę strefy Schengen oraz weryfikacji autentyczności i ważności dokumentu podróży uprawniającego do przekroczenia granicy, każdy podróżny będzie sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych, w celu potwierdzenia, że nie jest uznany za osobę stanowiącą zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych któregokolwiek z państw członkowskich UE.

  Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej w punktach przekroczenia granicy Polski  (w przypadku granic z państwami spoza strefy Schengen) i może ją wydłużyć. Aby zminimalizować negatywne skutki wprowadzanych zmian sytuacja będzie na bieżąco monitorowana przez polską Straż Graniczną i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę.

   

   

  Komunikat w sprawie korzystania z miejsc parkingowych

   

  Wydział Konsularny Ambasady RP  w Oslo, w porozumieniu z władzami norweskimi, uprzejmie informuje i przypomina, że miejsca parkingowe w Norwegii służą tylko i wyłącznie  do tymczasowego zatrzymania pojazdu,  wynikającego z oznaczenia parkingu. Dłuższy pobyt na nich jest niedopuszczalny.

   

  Norweska Policja odnotowuje postoje samochodów, również na polskich numerach rejestracyjnych, na okres dłuższy niż dozwolony.

   

  Zimą nocowanie w samochodach, przy bardzo niskich temperaturach, może zakończyć się śmiercią w wyniku zamarznięcia.

   

   

   

  03.12.2012

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: