close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 września 2017

  Edukacyjna wystawa poświęconej przywracaniu pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej do obejrzenia do 3 października br. przed siedzibą Holocaust Senteret w Oslo

  Wystawa zatytułowana „Pełno ich nigdzie” jest poświęcona przywracaniu pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej.

   

    

  Oto jak kuratorki wystawy opisały jej przewodnią ideę:

  Po 2000 roku w na ścianach budynków w polskich miastach powstały dziesiątki  wielkoformatowych grafik upamiętniających polskich Żydów. Większość z nich została zaplanowana jako rodzaj  wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach. Powstawanie murali jest rodzajem buntowniczej reakcji na pasywność, na długie lata wyparcia żydowskiej obecności z polskiej świadomości, jej zapomnienia i przemilczenia. Popularność murali jest na tyle duża, że miliony Polaków na co dzień, chcąc nie chcąc, obcuje z nieobecnymi Żydami. Murale, wymagające wielu godzin przemyśleń, przygotowań i pracy, są odpowiedzią na antysemickie graffiti, które cechuje spontaniczność i bezrefleksyjność. Graffiti uderza w wyimaginowanych Żydów, murale odnoszą się zaś do konkretnych osób i wydarzeń - są kroniką żydowskiego życia w Polsce. Umiejętnie sięgającą również po nowoczesne i masowe  narzędzia w opowiadaniu o przeszłości.

   

   

   

  Od 2013 roku dzięki dofinansowaniu z Grantu Norweskiego Muzeum POLIN we współpracy z pięcioma partnerami norweskimi przeprowadziło 3700 wydarzeń edukacyjnych, w których wzięło udział 510 000 uczestników. Do końca października 2017 roku POLIN kontynuuje współpracę w ramach Grantu Bilateralnego funduszy norweskich. Przygotowywana wystawa stanowi zwieńczenie tych działań.

  Polin
  Polin
  Polin
  Polin
  Polin
  Polin

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: