close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 kwietnia 2017

  W Nordenfjeldske Kunstindustrie Museum w Trondheim, 6 kwietnia br., odbył się wernisaż wystawy „Logika lokalności. Norweski i polski design”. Można ją będzie oglądać do 4.06.2017.

  Otwarcia wystawy dokonały Zastępca Dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie Agata Wąsowska-Pawlik, Dyrektor Nordenfjeldske Kunstindustrie Museum Åshild Adsen oraz Wiceburmistrz Trondheim Hilde Opoku. Następnie goście wysłuchali pięknego koncertu w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej w Krakowie: Zuzanny Bachmińskiej (wiolonczela) i Piotra Lary (fortepian).

  Wystawa „Logika lokalności. Norweski i polski design” prezentuje jeden z nurtów w polskim i norweskim designie, który czerpie inspiracje z tradycyjnych, często regionalnych form i wzorów, odkrywa na nowo stare techniki rzemiosła i rękodzieła, wykorzystuje lokalne materiały i aktywizuje miejscowe społeczności. Wrażliwi na lokalność projektanci starają się tworzyć zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, dbając o harmonię i równowagę w lokalnym otoczeniu.

  Ekspozycja jest próbą ukazania wzajemnych polsko-norweskich korelacji i punktów stycznych w designie ostatnich 15 lat. Wystawa prezentuje blisko 100 prac kilkudziesięciu młodych polskich i norweskich designerów, prace zarówno już nagradzane i uznane w świecie jak i te najnowsze.

   

  Wśród artystów, których projekty są zaprezentowane w muzeum w Trondheim, znaleźli się m. in.: Malafor, Jan Lutyk, Karina Królak, AP Dizajn, Fivetimesone, Kristine Five Melvaer, Anderssen&Voll, Andreas Engesvik, Olle Petter Wulum i Stian Korntvedt Ruud.

  Wystawa jest wzbogacona polskimi eksponatami z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz norweskimi z Sverresborg, Trøndelag Folkemuseum, które są przykładami tradycyjnego rzemiosła – źródła współczesnych inspiracji zarówno w kształtowaniu nowych form jak i filozofii.

  Wystawie towarzyszy pięknie wydany katalog w języku polskim, norweskim i angielskim, ufundowany przez Instytut Adama Mickiewicza oraz mapa wystawy przygotowana przez polskich autorów i przetłumaczona na języka norweski.

    Okladka_katalogu          Trondheim wystawa mapka032yjyaLU1Ew        wystawa     022yjyaLU1F1

                                                                                                                                                                          

  Wystawa uprzednio była pokazywana w Galerii MCK w Krakowie 17.12.2016-26.03.2017.

  W Nordenfjeldske Kunstindustrie Museum będzie prezentowana do 4.06.2017.

  Kuratorkami wystawy są: dr Monika Rydiger, Solveig Lønmo

  Aranżację plastyczną wykonał: Paweł Żelichowski

  Trondheim
  Trondheim
  Trondheim
  Trondheim
  Trondheim wyst5
  Trondheim wyst6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: