close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 sierpnia 2017

  Zabytkowy statek POLARSTAR, wyremontowany w Polsce, przypłynął do Norwegii.

  W dniu 26 sierpnia POLARSTAR odbył symboliczny, ostatni odcinek podróży z gminy Herøy do Brandal, która rozpoczęła się w Szczecinie.

  Chargé d’affaires a.i. Marian Siemakowicz na zaproszenie Burmistrza gminy (kommune) Hareid, Andersa Riise wziął udział w uroczystościach związanych z powrotem statku. 

   

   

                                                 

   

   

  POLARSTAR  to jeden z najcenniejszych zabytków Królestwa Norwegii, który został zbudowany w pierwszej połowie XX wieku. Jednostka została wybudowana w 1948 roku w stoczni w Glasgow i początkowo służyła do połowu fok. W następnych latach statek był używany do transportu towarów za koło podbiegunowe. Brał także udział w ekspedycjach naukowych.

  Polarstar został wyremontowany przez VSP Marine Constructions Sp z o.o w  Stoczni Szczecińskiej, w dobrej współpracy z kilkoma podwykonawcami z tego miasta i regionu. Liderem projektu był pan Marek Wiśniewski, dyrektor techniczny Marine Constructions. Remont statku w Szczecinie trwał 3 lata i 8 miesięcy.

  Na pokładzie statku była obecna Sekretarz Stanu w MSZ Norwegii, Elsbeth Tronstad, co było okazją także do rozmowy nt. stosunków polsko-norweskich, funduszy norweskich oraz obecności i aktywności Polaków w regionie.

  W Brandal z pokładu POLARSTAR przy Muzeum Oceanu Lodowatego (Ishavsmuseet Aarvak) okolicznościowe przemówienia w obecności licznie zebranych mieszkańców wygłosili m.in. burmistrz gminy Hareid, p. Anders Riise, Sekretarz Stanu p. Elsbeth Tronstad, Prezes VSP Marine Constuctions p. Willy Nesset (właściciel POLARSTAR, ściśle zaangażowany w jego remont) oraz Chargé d’affaires a.i. p. Marian Siemakowicz. Podczas uroczystości był także obecny Erik Småland, starszy radca z Dyrektoriatu Dziedzictwa Kulturowego oraz Konsul Honorowy RP w Ålesund Kjell Sand. 

   

  IMG_0244 (2)
  IMG_0222 (2)
  IMG_0215 (2)
  Polastar5
  Polastar4 (2)
  Hania i Polastar

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: