close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 14 listopada 2017

  Święto Niepodległości Ambasada RP uczciła oddając hołd bohaterom poległym na norweskiej ziemi podczas II wojny światowej.

  W dniu 11 listopada 2017 r. Polacy zebrali się przy grobie polskich lotników i cichociemnych, których zginęli 29/30 października 1942 roku i zostali pochowani w mogile na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo.

   

  Złożeniem wieńców pod pomnikiem przez Chargé d’affaires Ambasady Radcę Ministra Mariana Siemakowicza, Konsula Sławomira Kowalskiego oraz Attaché Obrony kmdr. Wiesława Szczepanika, jak również norweskiej Polonii, polskich harcerzy, korpusu attaché obrony krajów NATO uczczono obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Chargé d’affaires Marian Siemakowicz w przemówieniu wrócił pamięcią do  tych, którym zawdzięczamy naszą niepodległość. Mówił o wielkiej liczbie żołnierzy polskich, który walczyli na różnych frontach I wojny światowej, głównie w amiach państw zaborczych. Gdy powstała Polska, żołnierze Ci, choć służyli w różnych armiach byli w stanie uformować wojsko polskie, które skutecznie wałczyło o ustalenie granic Polski.

   

  Wspólną modlitwę na cmentarzu w intencji poległych poprowadził duszpasterz polonijny o. Anthony Erragudi SVD, pochodzący z Indii zakonnik należący Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego (Misjonarze Werbiści). O. Erragudi SVD w latach 2009-2017 sprawował posługę kapłańską w Polsce, w parafiach w Nysie i w Kleosinie.

   

  W niedzielę, w dniu 12 listopada 2017 r. o godz. 16.00 w katedrze rzymsko-katolickiej św. Olafa w Oslo została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Liturgię poprowadził duszpasterz Polonii o. Anthony Erragudi SVD, koncelebrował ks. Bharath Villavarayen, sekretarz JE Biskupa Bernta Eidsviga. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele Ambasady RP w Oslo, Polskiej Szkoły Sobotniej im. Jana Pawła II, Związku Polaków w Norwegii oraz innych środowisk polonijnych.

   

  11 listopada-cmentarz2017
  11 listopada-cmentarz2017

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: