close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 lipca 2017

  Członkowie Komisji Statutowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego odbyli spotkania w Bergen, Oslo i Moss.

  Na czele delegacji, która przebywała w Norwegii w dniach 3-6 lipca,  stała Przewodnicząca Sejmiku, p. Zofia Szalczyk. Celem spotkań i prezentacji Województwa Wielkopolskiego było poszukiwanie partnera norweskiego, z którym Województwo mogłoby nawiązać  współpracę.

  W Bergen delegację przyjęła wiceburmistrz miasta Marit Moltu oraz wiceprzewodniczący komisji ds. finansów, kultury i biznesu, radny Rune Bakervik. Rozmowy dotyczyły możliwości wymiany doświadczeń w obszarach działania władz samorządowych, potencjalnej współpracy w dziedzinie kontaktów międzyludzkich i kultury, nawiązania relacji środowisk gospodarczych i perspektywach realizacji wspólnych projektów przy wykorzystaniu środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG. Podczas spotkania z przedstawicielkami Polskiej Szkoły w Bergen, radni zapoznali się zarówno z kwestią nauczania polskich dzieci, jak i ogólną sytuacją Polaków zamieszkałych w Bergen i okolicach.

  W Oslo odbyły się spotkania w siedzibie władz województwa Akershus z Janem Edöyem, Dyrektorem The Oslo Region European Office z siedzibą w Brukseli oraz przedstawicielami sekretariatu stowarzyszenia skupiającego 8 województw Południowo-Wschodniej Norwegii, The Eastern Norway County Network (Østlands Samarbeidet) – Hedmark, Oppland, Boskerud, Telemark, Akershus, Oslo, Østfold i Vestfold. Strona norweska zaprezentowała wschodnie województwa Norwegii, priorytetowe obszary działania i współpracy pomiędzy nimi oraz bieżącą współpracę w regionach Morza Bałtyckiego (The Baltic Sea States Subregional Cooperation - BSSSC) i Morza Północnego (The CPMR North Sea Commission) oraz wymiarze europejskim (The Assembly of European Regions).

  Na zakończenie wizyty w Norwegii delegacja odbyła spotkania z przedstawicielami województwa Østfold oraz gminy Moss, która stoi przed wyzwaniami związanymi z szybkim wzrostem ludności, zapewnienia zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i klimatu. Wizyta stanowiła pierwszy krok w nawiązaniu kontaktu z norweskimi partnerami i określeniu wspólnych obszarów zainteresowania.

   

   

  Moss
  Moss
  Moss
  Moss

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: